سه کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد به اینکه بازار سهام در پایین‌ترین حد قیمتی ایستاده و وقوع حادثه تروریستی جایی برای اصلاح قیمت‌ها نمی‌گذارد، پیش‌بینی کردند: بازار سهام تا روز دوشنبه هفته آتی به روند متعادل خود خواهد رسید.

مصطفی حقیقی مهمانداری نماینده کارگزاران در شورای عالی بورس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه آثار حادثه تروریستی روز چهار شنبه بسیار مقطعی و تنها به طور روانی می‌تواند بر روی معاملات بازار سهام تاثیر گذار باشد، گفت: آثار روانی رخدادها و حوادث غیر مترقبه بر بازارها در همه بورس‌های دنیا وجود داشته و هیجان فروش سهام ناشی از حادثه تروریستی دو روز قبل تنها می‌تواند به لحاظ روانی در کوتاه مدت تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به خاتمه غائله حملات تروریستی روز چهار شنبه گفت: انتظار می‌رود با تثبیت آرامش عمومی در کشور از اوایل هفته آینده سرمایه‌گذاران با طیب خاطر بتوانند معاملات خود را در بازار سهام ادامه دهند.

به باور این کارشناس بازار سرمایه رفتار هیجانی بازار سهام با توجه به اینکه فضای کنونی سیاست و اقتصاد ایران مساعد چنین رفتارها و رخداد هایی نیست و بدون شک طولانی مدت نخواهد بود و این در حالی است که فروش سهام در شرایط هیجانی صحیح نیست.

وی افزود: واگذاری سهام ارزان در چنین شرایطی به نفع خریداران تیز هوش و به زیان سهامداران هیجان زده‌ای است که بدون اندیشه به دنبال فروش سهام هستند.

حقیقی مهمانداری به تردید ها و بیم‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری در بازار سهام اشاره کرد و افزود: پس از رای دوباره اکثریت مردم به دولت روحانی شاهد تاثیر مقطعی این انتخاب بر روی قیمت سهام بودیم و این در حالی است که با توجه به تجربه ۴ ساله دولت کنونی در شناسایی آسیب‌ها و مشکلات انتظار می‌رود که در دولت دوازدهم با انتخاب خبرگان و کارشناسان زبده در هیات دولت بتواند این مشکلات را حل کند. از این رو باید به آینده اقتصاد ایران امیدوار بود.

مهدی افشار اعلم از دیگر فعالان و کارشناسان بورس تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه برآورد شرایط امنیتی و سیاسی نشان می‌دهد که روند حرکت بازار سهام هیجانی تر از روز چهارشنبه هفته اخیر نمی‌تواند اتفاق بیفتد، افزود: اگر بخواهیم مشابه تاثیر حادثه تروریستی امروز تهران بر بازار سرمایه را در سال های گذشته بیابیم، باید به حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ نیویورک اشاره کرد که با اتفاق‌های دامنه داری همراه بود، منتهی در آن دوران عمق و ابعاد بازار سهام ایران بسیار کوچک تر از امروز بود و برای جمع و جور کردن آن مدت زمان مشخصی طول کشید.

نویسنده : admin

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما