امسال ۳۵۱ هزار نفر جدید وارد بورس شدند

امسال تعداد ۳۵۱ هزار نفر جدید کد سهامداری گرفته و وارد بورس تهران شده‌اند که تعداد کل سهام صادر شده در بازار سرمایه به رقم ۱۱ میلیون و ۱۹۳ هزار کد رسید.

به گزارش اختصاصی خبرگزاری فارس، حسین فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سمات در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، گزارشی از تعداد کدهای سهامداری در بورس برای انتشار در فارس ارسال کرد.

*آمار کدهای سهامداری

در این گزارش آمده است: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه تعداد ۳۵۱ هزار کد سهامداری جدید در بازار سرمایه منتشر شد تا تعداد کل سهام صادر شده در بازار سرمایه به رقم ۱۱ میلیون و ۱۹۳ هزار کد برسد.
بر اساس آمار سمات همچنین، صدور کدها در هر ماه به شرح زیر است :
فرودین ۹۸ : ۵۵ هزار کد
اردیبهشت ۹۸ : ۳۹ هزار کد
خرداد ۹۸ : ۲۳ هزار کد
تیر ۹۸ : ۳۴ هزار کد
مردادماه : ۴۸ هزار کد
شهریور: ۶۱ هزار کد
مهر : ۹۱ هزار کد
تعداد کل سهامداران: ۱۱ میلیون و ۱۹۳ هزار

در مورد صدور کد برای سهامداران خارجی هم از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۱۷۱ کد صادر شده که در مجموع ۱۴۴۵ کد برای این گروه صادر شده است.

هم اکنون سرمایه گذارانی از ۴۳ کشور شامل آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، استرالیا، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، کانادا، جزایر کیمن، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان، جزایر ویرجین، نیجریه و افغانستان فعال هستند.

در حال حاضر هم بیش از ۱۱۲ هزار کد حقوقی هم برای سهامداران بازار سرمایه صادر شده است.

*سهامداران فعال بازار سرمایه

تعداد یک میلیون و ۱۸۰ هزار کد حداقل یک تا ۱۰ معامله (خرید یا فروش)، ۱۶۳ هزار کد بین ۱۱ تا ۲۰ معامله و ۲۳۶ هزار کد بیش از ۲۰ معامله را در ماه گذشته انجام دادند.

افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه ایران دارند، در ابتدای باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) ثبت نام کنند.

سجام به عنوان زیرساخت پروفایلینگ یکپارچه و فراگیر فعالان بازار سرمایه به ویژه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران و مخصوصاً سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی مطرح بوده و اپلیکیشن آپ با توجه به گستره کاربران و شبکه فراگیر خود با راه اندازی این خدمت جدید، گامی نوین در ارائه خدمات بازار سرمایه به مشتریان خود برداشته است.

سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

براساس این گزارش، سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir  ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

نویسنده : admin

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما